+420 737 447 444 - Volejte Pondělí - Pátek 09:00 - 19:00 | retail.house@seznam.cz
Retail House

Vzorový dům Pegas


Navštivte nᚠvzorový dům Pegas v Chlumci nad Cidlinou, poblíž dálnice D11 mezi Prahou a Hradcem Králové. Klikněte pro on-line rezervaci.

 

Provádíme stavby formou =Two by Four=, tedy konstrukce přímo na stavbě.
 
 
Skladby konstrukcí 
 
Nosné stěny,stropy i střešní konstrukce jsou z KVH profilů, s max.vlhkostí 18 %. Vzhledem k variabilitě předstěn vám navrhneme sílu izolace dle vašich požadavků. Fasádní systém je prováděn polystyrenem nebo vatou a omítkou, pokud požadujete „dřevěnější dřevostavbu“, provedeme palubkový obklad srubovou palubkou.

 

 

Konstrukční systém BKS-1 až BKS-4 je v provedení difúzně uzavřené konstrukce, konstrukce difúzně otevřené snad není nutno představovat, i když tady záleží na použitém tepelně-izolačním materiálu a hlavně na kvalitě provedení.
 
 
Nízkoenergetická stavba 
 
Měrná potřeba tepla do 50kWh/m^(2)
Velmi nízká energetická náročnost
Nutnost vytápění (klasické vytápění, tepelné čerpadlo, solární kolektory apod.)
 
 
Pasivní stavba 
 
Měrná potřeba tepla do 15kWh/m^(2)
Bez použití obvyklé otopné soustavy
systém nuceného větrání (rekuperace)
 
A už v nízkoenergetickém nebo pasivním provedení je nutno počítat s celkovou spotřebou energii na rok a objekt, to znamená včetně osvětlení, veškerých spotřebičů atd. 
 
O dřevostavbách 
 
Životnost
 
Stavby např. na Valašsku z roku 1850 jsou důkazem o dostatečné životnosti. Neuvádím příklady např. z Alp nebo Skandinávie.
U dřeva jak přírodního materiálu je nutno se vyvarovat trvalé vlhkosti, což má za následek vznik plísní, hub, hniloby. Pokud dřevo udržíme v suchu, je vše bez problémů. No dejme si ruku na srdce, vlhká cihla se taky drolí.
 
Materiál
 
Dnes, kdy provádění dřevostaveb zaznamenalo výrazný pokrok v technologiích i používaných materiálech, neexistují opodstatněné důvody k obavám z dřevostaveb. Podíl na tomto tvrzení mají i lidé v našem okolí žijící v dřevostavbách již několik let, i když např. před deseti lety se dřevostavby prováděly pouze z mokrého řeziva. Problém těchto dřevostaveb bylo „sednutí stavby“ zapříčiněné postupným vysycháním použitých materiálů, což je dnes eliminováno použitím sušených dřevěných profilů. Ovšem „sednutí stavby“ se netýká jen dřevostaveb, známe i případy půlročních zděných staveb s 10 mm prasklinami.
 
Technologie 
 
Pochybnosti o dřevostavbách přetrvávají dodnes, ovšem musíme z vlastních zkušeností konstatovat, že za problémy dřevostaveb mohou nevhodné materiály, což platí v malém počtu případů, ale hlavně špatně provedené práce. No a pokud se tyto dva aspekty spojí, tak to může pro stavbu, vás, i vaši kapsu znamenat značné problémy. A úplně nespoléhejte ani na stavební dozor, mnoho firem dokonale umí mnoho věcí skrýt i před ním. To se netýká jen dřevostaveb, ale staveb obecně. 
Dnes už taky neplatí že dřevostavba je levnější než zděná stavba. Příčinou jsou ceny nových materiálů, také množství použitých izolací, v některých případech vyšší pracnost při nových materiálech. Každopádně lze dřevostavbu považovat za ekologickou stavbu, snad s výjimkou dřevostaveb prováděných před několika lety s využitím OSB desek s přísadou formaldehydů, které se však v dnešní době již při výrobé OSB desek nepoužívají. Totéž platí i o minerálních izolacích, viz. absolutně ekologická PURE ONE od URSY. 
 
Další alternativou opláštění je fermacell, za nevýhodu ovšem považujeme jeho hmotnost a větší formáty. 
 
Ještě bychom se měli dotknout rozdílů mezi otevřeným a uzavřeným difúzním systémem. Provádíme oba systémy, každý má své klady a zápory, co se ale kvality bydlení týče, zákazníci nepoznají při normálním užívání stavby rozdíl (v porovnání se sousedem, stejně větrají, na topení investují stejné částky). Otázkou je, do jaké míry difúzně otevřený systém ovlivní životnost celé stavby. Odborníci předpovídají velkou budoucnost difuzně otevřenému systému. Na obranu zastánců difuzně uzavřeného systému uvedeme příklad otevření obvodové konstrukce dřevostavby po 13 letech s difúzně uzavřeným systémem. Stavba byla postavena z mokrého řeziva, konstrukce byla absolutně nedotčena, dřevo suché, minerální izolace suchá. Otevření konstrukce proběhlo v měsíci únoru, kdy rozdíl vnějších a vnitřních teplot je opravdu velký.